Žalobci chtějí zajistit, aby se majetek zákazníků nepřidal do konkurzní podstaty. V centru pozornosti je otázka vlastnictví finančních prostředků.
Zákazníci TX chtějí zachránit svá investovaná aktiva prostřednictvím hromadné žaloby proti zkrachovalé kryptoburze a jejím bývalým vedoucím pracovníkům.
O zbývající majetek kryptoburzy již bojují správci konkurzní podstaty na Bahamách a Antigue, jakož i správci konkurzní podstaty další insolventní krypto společnosti Blockfi. Společnost FTX na žádost o komentář bezprostředně nereagovala.
Žalobci žádají, aby se do konkurzní podstaty FTX ani společnosti Almeda nezařadil sledovatelný majetek klientů. Na druhé straně, pokud soud zjistí, že finanční prostředky zákazníků jsou majetkem kryptografických společností, retailoví zákazníci si uplatní přednostní právo na vyplacení před ostatními věřiteli.
Krypto společnosti jsou jen mírně regulovány a často mají sídlo mimo Spojených států. Vklady proto nejsou zaručeny tak jako v případě amerických bank a makléřů. To vyvolává otázku, zda je vlastníkem uložených prostředků společnost nebo zákazníci.
Kauce pro zakladatele FTX
Společnost FTX, kterou vedl její zakladatel Sam Bankman-Fried, se zhroutila v důsledku velkého výběru finančních prostředků v souvislosti s obavami o likviditu. Miliardy z prostředků klientů nemohly být vyplaceny.
Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) obvinila Bankman-Frieda z podvodu. Agentura ho obviňuje ze zavádění investorů nepravdivými sliby a ze zpronevěry jejich finančních prostředků. Ve hře je více než 1,8 miliardy dolarů.
Po dobrovolném vydání z jeho domova na Bahamách do USA mu hrozí dlouholeté vězení.
Na kauci 250 milionů dolarů může Bankman-Fried strávit čas do začátku soudního procesu v domě svých rodičů v kalifornském Palo Alto. Blízcí spolupracovníci Sama Bankmana-Frieda mezitím přiznali svou vinu.
Nadále však popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.