Resort se chlubí novými způsoby nakupování IT a také výhodnějším pronájmem telekomunikačních linek.
Ministerstvo pro investice a informatizaci (MIRRI) tvrdí, že od roku 2020 ušetřilo více než 155 milionů eur.
\“Zrušili, nebo okresali jsme nesmyslné projekty, dali pryč zbytečnou vatu a veřejné zdroje využíváme vysoce efektivně,\“ uvádí šéfka resortu Veronika Remišová.
Podívejte se, co všechno do úspor stát zahrnul.
Nerealizovaná koupě, jiná řešení nepočítají
Do zmiňované částky 155 milionů opět patří i nezakoupení zbytku budovy datacentra na Kopčianské ulici, za které by se prý zaplatilo 44 milionů eur. Přitom v dokumentu Národní agentury pro síťové a elektronické služby (NASES) se nacházela předpokládaná cena 39,2 milionu eur s DPH. O plánu jsme informovali jako první, ještě koncem roku 2019, tedy krátce před parlamentními volbami.
Nezrealizování transakce však neznamená ušetření celé částky, protože stát hledal jiné alternativy pro umístění své infrastruktury. NASES si vybral datové centrum Slovenského plynárenského průmyslu. Současně chtěl opustit soukromé datové centrum Perpetuus a také provizorní prostory úřadu vlády, které jsou pro provoz kritické infrastruktury nevyhovující.
Šéf NASESu Pavel Karel pro Živé.sk před časem říkal, že už v novém datacentru nainstalovali novou technologickou infrastrukturu a na podzim byli připraveni na intenzivnější testování a migraci. V polovině října odhadoval, že koncem prvního kvartálu 2023 by měl být přesun hotov.
Výhodnější telekomunikační linky
Příkladem úspor z letošního roku má být soutěž na telekomunikační linky. „Zatímco za bývalé vlády by stát tato služba stála na příštích 15 let až 16 milionů eur, nám se podařilo stejnou službu transparentní soutěží získat za 800 tisíc eur,“ prohlásila Remišová.
Linky mají propojovat centrální datová centra a centrální přístupový uzel v peeringovém centru SIX. Tender vyhrála firma Sitel, přičemž cena je konkrétně 0,016 eura za vlákno/metr/rok.
„Privátní síť si budeme spravovat sami. Koncové uzly s vysokými potřebami pro přenosovou kapacitu budeme připojovat nenasvícenými pronajatými vlákny (dark fiber), pro připojení uzlů s nižšími potřebami budeme využívat i datové služby jiných operátorů. V obou případech budou přenosy šifrovány,“ avizoval Karel ještě v první polovině roku.
Dodavatel snížil sazby
Ministerstvo podle vlastních slov dosáhlo dalších škrtů díky dohodnutí nových podmínek s dodavateli služeb.
„Jen s jednou firmou, která pro MIRRI dělá tři projekty, se podařilo dosáhnout nižších sazb až o 15 procent, čímž jsme ušetřili až čtyři miliony eur,“ vyčíslilo.
Zároveň tvrdí, že v rozpočtech jiných institucí našli prostor pro šetření více než 16 milionů eur. Jde ale o částku, kterou stát komunikoval před rokem – pro rozpočet na právě končící rok.
„V průběhu let 2021 a 2022 jsme hodnotili 197 projektů za více než 424 milionů eur. V rámci posuzování a hodnocení těchto IT projektů jsme zajistili úsporu dalších 14 milionů eur,“ dodává resort.
Díky novému způsobu pořizování IT služeb se mělo ušetřit přes 57 milionů eur. Konkrétně stát hovoří o centrálních smlouvách a zavedení dynamických nákupních systémů.
Čím se ještě chlubí MIRRI za rok 2022
antibyrokratická reforma – pokračování v rušení předkládání papírových výpisů, začátkem roku jich bylo deset a do roku 2024 celkem 21. Proces začal ještě za bývalé vlády. \“Celkově rušíme 21 okruhů výpisů a potvrzení, čímž lidem ročně ušetříme až 42 milionů eur na poplatcích, nákladech na dopravu a čase, který by jinak museli věnovat běhání po úřadech,\“ uvedla ministryně v tiskové zprávě.
plně digitalizovaná životní situace „narození dítěte“ – rodiče nemusí chodit po úřadech, aby získali rodný list či příspěvek při narození dítěte. Do konce roku se tak stalo v případě 30 tisíc dětí
po „rozsáhlé obměně hardwaru“ se zanedlouho změní i vizuál portálu Slovensko.sk, součástí má být jednodušší navigace, přehledné návody na řešení životních situací i nová schránka
spuštění aplikace Slovensko v mobilu – v nejbližších měsících přibude možnost asistovaného vytvoření mobilního ID například na poštách, v bankách či na městských úřadech, stát zmiňuje i notifikace o důležitých událostech a podepisování v mobilu bez nutnosti použití elektronického občanského průkazu, podrobnosti ale známé nejsou
projekt Zlepšování digitálních dovedností seniorů, kteří patří mezi skupiny nejvíce ohrožené digitální chudobou. V pilotní fázi absolvovalo školení více než 1 400 seniorů, přijít má navazující projekt zaměřený na podporu digitálních dovedností žáků základních a středních škol. Školení mají být „naplánována až do roku 2026“
hackathony zaměřené na hledání inovativních řešení problémů a výzev, kterým čelí stát, dva proběhly letos.