My, Češi, o sobě říkáme, že jsme národem knihomolů. Je to skutečně pravda? Výzkumů existuje více, nezávislých i méně. Pravdou je, že dobrou ukázkou našeho zájmu o knihy je extrémní nárůst prodeje knih před Vánocemi. Kniha jako dárek totiž pořád letí a lidé ji nejen dostávají, ale rovněž si ji přejí.
Kolik knih ročně přečtete vy?
Zhruba 40 % lidí přečte ročně tři knihy. Kolem 18 % pak 11 knih ročně. Často se mluví o tom, že mladí číst přestávají. Není to však zcela pravda. Mladí do 14 let čtou v průměru až 5 knih ročně, což není zas tak málo. Do tohoto počtu se samozřejmě nepočítají učebnice. Podle odborníků na čtenářskou gramotnost i knihkupců se skutečně můžeme nazývat národem knihomolů. Knihy kupujeme i dostáváme, vychází jich obrovské množství. Zájem je o knihovny, které dnes dostávají velice kultivovanou podobu a dokážeme v nich trávit volné odpoledne třeba s dětmi. Vždyť jak jinak v nich vzbudit zájem o knihy a čtení než tím, že je vezmeme tam, kde jich je tak obrovské množství?
I letos plánují Češi utrácet za knihy
Kniha jako vánoční dárek sice není tím nejdražším, co pod stromečkem najdeme (naštěstí tak drahé knihy ještě pořád nejsou), co do množství však budou jednoznačně dominovat. Patří k bontonu intelektuálně laděných rodin, dávat si pod vánoční stromek knihy. Pořád budou figurovat především knihy tištěné. V tom totiž za světem stále zaostáváme. Elektronické knihy se prosazují pomaleji než ve světě. Ale mnozí dnes již čtení kombinují.
Zatímco s dětmi bychom měli preferovat čtení tištěních knih, u dospělých není elektronická kniha na závadu. Děti si knihu potřebují ohmatat. Chtějí se podívat na obrázky, ty si pak nakreslit. Už dávno neplatí, že se do knížek nečmárá. Právě naopak. Mnohé k tomu děti a čtenáře přímo vybízejí. U dospělých je pak možná volba, jestli číst klasické papírové knihy, nebo elektronické. Ideální je kombinace. Navíc některé publikace, zejména obrazové, či s velkým množstvím grafů a tabulek, je mnohem vhodnější číst tištěné.
Co čteme?
Z beletrie nejčastěji detektivky a různé historické romány. V poslední době detektivky poráží fantasy literatura. Přesto se však vedle beletrie pevně drží literatura faktu a různé obrazové publikace. Tyto hodnotnější knihy chceme mít doma. I když jsme si je dříve půjčili z knihovny, často si je pak koupíme, abychom je měli doma vždy po ruce.
Za dárky v rodině letos průměrní Češi utratí 5000 až 10 000 Kč
Pojďte z toho dát alespoň 1000 Kč za knihy. Anebo klidně více. Pod stromeček by měl knihu dostat každý. Dáme vám pár tipů na skvělé knížky pod vánoční stromek. Jak má vypadat letošní vánoční kniha?
Kniha jako vánoční dárek 2023
Už jsme zmínili, že hitem jsou a asi navždy zůstanou detektivky a historické romány. Avšak moderním trendem je fantasy literatura, která se hodně míchá se sci-fi a s různou dystopickou literaturou. Pokud chcete zalovit v těchto vodách, výbornou volbou je český autor František Kotleta. Mé osobní doporučení pro kotletovce – začátečníka je román Underground: Revoluce.
Chybu neuděláte, ani když sáhnete po některé z jeho dalších knih, či po jiných českých fantasy autorech. Česká fantasy literatura je totiž na špičkové úrovni. Zajímavé jsou i historické tituly na rozličná témata psaná předními historiky, ale i popularizátory.
Nakladatelství Epocha vám nabídne i další knihy pod vánoční stromek z oblasti historie, literatury faktu, humoru, knih pro mládež, sportu, nechybí cestopisy, kuchařky ani poezie. Zajímavou volbou pod vánoční stromek mohou být knižní balíčky. Chcete-li hodnotnější dárek k Vánocům, sáhněte právě po nich. Kupte si dárky přímo v e-shopu nakladatelství Epocha. Dostanete výhodnou cenu a knihy jsou okamžitě dostupné.
https://princeznicka.cz/kdyz-leky-nechutnaji-aneb-jak-na-prujem-u-tech-nejmensich/
https://magazinpromuze.cz/hodinky-traktor-hodinky-ve-znameni-luxusu/
https://arabela.cz/zorganizujte-svemu-skolakovi-zabavnou-narozeninovou-party/