9.5 C
Brno
Úterý, 23 dubna, 2024
DomůRady a NávodyJak přepsat vozidlo na nového majitele?

Jak přepsat vozidlo na nového majitele?

Date:

Nenechte si ujít

Jak vybrat sekačku na trávu?

Sekačka na trávu je nezbytným nástrojem pro udržení krásné...

Výroba plastů – od granulátu k finálním produktům

Výroba plastů je komplexní proces, který zahrnuje několik kroků....

Zlato zachraňuje úspory před inflací

Hledáte spolehlivého a levného dodavatele zlata? Nejlevnějšího prodejce zlata...

Finské sauny: Klenoty relaxace a zdraví

Finské sauny představují základní kámen finské kultury a tradice....

Learning management systém EDUNIO je efektivní cestou ke vzdělávání zaměstnanců

Vzdělaný zaměstnanec je zdaleka největším přínosem pro každou firmu....
- Komerční sdělení -časopis

Přepis vozidla je administrativní proces, prostřednictvím kterého nový majitel získá doklad o registraci vozidla. Jedná se o proces, který je nutné absolvovat bez ohledu na typ vozidla, které je kupováno. Jak přepis vozidla probíhá?

Koupě osobního auta může být velmi zábavná a zajímavá zkušenost. Ovšem jedná se zároveň i o poměrně náročný proces, u kterého je nutné si dávat pozor na několik věcí. Spousta lidí se při koupi vozu nechá zlákat nízkou cenou, a to především v případě ojetého vozu. Pak se nestačí divit, kolik peněz ještě musí do oprav investovat.

Nákup auta

Auto se dá koupit jako fungl nové, u kterého je nevýhodou poměrně vysoká pořizovací cena a v některých případech je nutné na něj nějakou dobu čekat. V dnešní době se na některá vozidla čeká dokonce i několik měsíců.

Další možností, jak pořídit auto, je nákup ojetého vozu. Takový vůz je možné koupit napřímo od původního majitele, který většinou využije internetovou inzerci k nabídce. Je také možné koupit auto z některého autobazaru, kde výběr bývá více než bohatý.

Je tak na každém, aby se správně rozhodl, jaké auto si chce pořídit a kolik peněz do něj chce ze začátku investovat. Jakmile koupě automobilu proběhne, je na čase vyřešit mimo jiné i přepis vozidla. 

U nákupu auta je nutné také vyřešit přihlášku k registraci vozidla. Dříve bylo možné přihlášku k registraci vozidla podat pouze na úřadu v místě trvalého bydliště, dnes však již tato podmínka neplatí.

U nákupu ojetého vozu je vhodné se poradit s automechanikem nebo se zkušeným řidičem. 

Formulář pro přepis vozidla a kolik přepis auta stojí

Přepis vozu je jedním z nezbytných úřednických úkonů, které se pojí s nákupem auta. Celý proces je velmi jednoduchý v případě, že prodávající a kupující jsou schopni dodržet následující kroky.

Postup koupě auta:

  • ujasnění, jaké auto a za kolik chce člověk koupit
  • výběr správného vozu
  • podpis kupní smlouvy
  • evidenční kontrola
  • sjednání povinného ručení 
  • vyplnění žádosti o přepis vozidla

Formulář pro přepis vozidla může celý proces velmi usnadnit, a to zejména lidem, kteří nejsou zvyklí kupovat auta a řešit potřebné papírování. Celý přepis auta je možné vyřešit během pár minut na úřadu obce s rozšířenou působností. Některé úřady dokonce nabízejí možnost online rezervace schůzky, a tak se člověk snadno vyhne frontám.

Důležité je nezapomenout, že k přepisu auta musí dojít do 10 dnů od jeho koupě. V případě, že tato povinnost nebude splněna, hrozí pokuta ve výši až 50 000 Kč

Také je dobré dopředu vědět, kolik stoji prepis auta. Výše správního poplatku, a tudíž i cena přepisu vozidla, činí u osobního auta 800 Kč. V případě jiných motorových aut se cena odvíjí od počtu kol.  

Kromě již zmíněného správního poplatku se také platí za evidenční kontrolu, a to částka 400 Kč. Celkově tak vyjde přepis auta většinou na 1 200 Kč

Od roku 2021 existují elektronické dálniční známky, a tak je u koupě ojetého vozu dobré provést kontrolu platnosti dálniční známky. Je možné, že dálniční známka na voze je platná a nový majitel vozu tak může ušetřit a nemusí alespoň nějakou dobu pořizovat novou. 

Kontrola platnosti dálniční známky se provádí online a stačí znát pouze SPZ vozidla. Roční dálniční známka se může případně dokoupit kdykoliv během roku a platí následujících 365 dnů. Pokud majitel potřebuje dálniční známku na kratší doby, může si pořídit měsíční, která má platnost 30 dnů bez ohledu na délku konkrétního měsíce, případně 10denní. 

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek