Nová pravidla z Bruselu změní vysávání na tvrdou dřinu, tvrdí někteří výrobci.
Evropská unie chce, abychom více šetřili energii. Uvažuje proto, že sníží maximální příkon vysavačů.
Postupným stahováním žárovek z trhu se snaha Evropské unie šetřit energii v našich domácnostech nekončí. Po světelných zdrojích se chce Brusel zaměřit na silné vysavače s velkou spotřebou energie.
Ceny nevychovávají
Příkon vysavačů by se mohl od roku 2017 omezit na 900 až 1000 wattů. Spotřeba elektrické energie při vysávání by tak klesla asi o třetinu. Potvrdila to Ingrid Ludvíková z Evropské komise na Slovensku.
„Regulace má přimět výrobce, aby byly jejich spotřebiče úspornější, pokud nelze spotřebitele vychovat vyššími cenami energií,“ říká Milan Gigel z portálu Domacnost.sme.sk.
Příkon vysavačů v prodejnách by se mohl snížit na téměř polovinu oproti dnešku. Dnes totiž spotřebitelé nejčastěji sahají po modelech s příkonem od 1500 do 2000 wattů.
O návrhu chce Evropská komise s výrobci vysavačů diskutovat v září. Ti se však změnám brání.
Nezdá se jim, že se energetická účinnost spotřebiče počítá na základě příkonu a ne čistící účinnosti. „Na trhu budou vysavače, které jsou sice energeticky úsporné, ale dobře nevysávají,“ říká ředitel Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů Andrej Hrdlička.
Oslovení výrobci na otázky SME do uzávěrky neodpověděli. Podle obchodníků se však vývoj nové technologie může promítnout do ceny. František Vámoši z marketingu Nay říká, že může vést ke zdražení.
S tímto názorem nesouhlasí Václav Beneš, manažer testování časopisu dTest. Nová legislativa podle něj urychlí zavádění novinek na trh, což stlačí ceny dolů.
Vysávání se natáhne
Nižší příkon vysavačů se však odrazí v jejich výkonnosti. „Může se tak stát, že budeme vysávat déle. Úspora elektrické energie je tedy sporná,“ řekl Karol Krupa z Electro World.
Gigel vidí budoucnost vysavačů v modelech se slabším motorem a rotačním kartáčem, tedy v jakési obnovené mechanické koštěti. Výkon takového vysavače s 15wattovým motorem je podle něj srovnatelný výkonu klasického vysavače s 1800wattovým motorem.
„Výrobci donedávna motivovali spotřebitele, aby si kupovali spotřebiče se zbytečně vysokou spotřebou energie,“ říká Beneš. Ukazuje to podle něj trend takzvaných zelených vysavačů. Mají mnohem nižší příkony, ale sací výkon zůstal.
Ochránci iniciativu Bruselu vítají. „Při snížení příkonu vysavače o čtvrtinu stejně klesne i spotřeba elektřiny, řekl Miroslav Mojžíš z Přátel Země-CEPA. Na Slovensku bychom tak podle jeho odhadu ročně ušetřili asi 950 megawatthodin energie.
Televizory získají štítky již v listopadu
Jednotné označení plánuje unie zavést o tři roky pro vysavače. Snáze se tak porovná, který model spotřebuje méně energie.
Po chladničkách, pračkách a sušičkách dostanou od listopadu energetické štítky i televizory. Z trhu by postupně měly vymizet energeticky náročné modely.
„Současné plazmové televizory mají podstatně nižší spotřebu než jejich předchůdkyně,“ tvrdí Jana Choroušová ze společnosti Datart. Cestou snižování spotřeby energie jdou podle Milana Gigela z Domacnost.sme.sk i výrobci LCD televizorů.
Od roku 2014 se mají energetické štítky rozšířit i na vysavače. Zákazník se z nich dozví informace nejen o spotřebě výrobku, ale také o čistícím výkonu a schopnosti zadržovat prach a hlučnost.
„Dnes nemá spotřebitel šanci porovnat si vysavače z hlediska energetické náročnosti,“ říká manažer testování šasopisu dTest Václav Beneš. Dnešní označení je totiž nejednotné. Někteří výrobci uvádějí maximální příkon, jiní sací výkon.
Brusel ovládne i proud vody
Sprchové hlavice, jakým chce unie snížit průtok vody, tvoří jen desetinu prodeje.
Po omezení výkonu vysavačů se chce unie zaměřit na snížení průtoku vody ve sprchových hlavicích. Spotřebitelé si tohoto omezení ani nevšimnou, tvrdí Milan Gigel z Domacnost.sme.sk. Odůvodňuje to tím, že hlavice míchají vodu se vzduchem tak, aby vznikl bohatý proud rozptýlených vodních kapek.
Při koupi sprchy u nás rozhoduje často ekonomické hledisko. Sprchové hlavice s vyšším průtokem vody jsou také několikanásobně dražší než ty, s nižším průtokem.
\“Prodej hlavic s vyšším průtokem tvoří jen desetinu z prodeje,\“ řekl Juraj Jarábek z eshopu Pohodadomova.sk. To, že se prodávají spíše úsporné hlavice, potvrdil i Juraj Grič z internetové prodejny Kupelnovysvet.sk.
Dříve než úsporu vody mohou tyto změny znamenat náklady pro výrobce a prodejce. Jarábek odhadl, že změny katalogů a nabídky e-shopu by ho vyšly na 5 tisíc eur. Grič s dodatečnými náklady nepočítá.
Výstavba se zpřísní. Od roku 2020 musí nové domy výrazně snížit spotřebu energie.
Odkládáte-li stavbu domu, připravte se na to, že při jeho výstavbě nemusíte mít naprostou volnost. Za devět let bude totiž muset každá novostavba splnit podmínku nulové spotřeby energie. Výjimka se bude týkat jen již stojících domů.
„Budova s téměř nulovou spotřebou energie se vyznačuje velmi vysokou energetickou hospodárností,“ říká Ingrid Ludvíkova z Evropské komise na Slovensku.
Nové budovy budou muset být budovami s téměř nulovou spotřebou energie od 31. prosince 2020, budovy veřejných orgánů již po 31. prosinci 2018. Požadované velmi malé množství energie mají pokrýt zejména obnovitelné zdroje.
Jednou z možností jak splnit nová pravidla je také takzvaný pasivní dům. „Hlavní rozdíl mezi energeticky pasivním domem a klasickým rodinným domem je ve spotřebě energie na vytápění,“ říká architekt Roman Grünner.
Dům v pasivním standardu může ušetřit až 90 procent nákladů na teplo. Úspory se dosáhne důsledným zateplením stavby, izolačními okny a dveřmi a řízeným větráním. Výhodou je i vhodně zvolený pozemek, při kterém lze využít slunečního záření.
Postavit pasivní dům však vyjde oproti klasické novostavbě o něco dražší. V sousedním Rakousku či Německu zaplatí stavebník asi o desetinu více, říká Grünner.
Na Slovensku zvyšují náklady podle něj i chybějící dotace. Delší je i návratnost takové investice pro nižší ceny energií u nás. No očekává se, že ceny energií budou v budoucnu růst, dodal.
Snížit spotřebu energie však lze iv klasickém domě. „Zvláště jde o zvýšení tepelné izolace, výměnu oken či zaizolování podlahy,“ dodává Grünner.