Přírodní materiály svět štětců nikdy neopustily. I když umělá vlákna výrazně poznamenala všechna průmyslová odvětví, výrobci štětců zůstávají věrni prasečím štětinám. Jejich vlastnosti jsou natolik jedinečné, že je téměř nemožné vytvořit je uměle. Jak vybrat ten správný a využít jeho předností?
Štětec je jedním z nejvšestrannějších pomocníků při údržbě rodinného domu, chalupy či bytu. Udělá kus práce při renovaci dřevěného altánu, dá kovovému plotu nový lesk, ochrání plechovou střechu před rzí a ukryje mapy na zdivu, které se objevily pod poškozeným dešťovým žlabem.
Štětiny pod drobnohledem
Na první pohled na štětinách není nic zajímavého. Jsou pružné, na dotek nepříliš jemné a všechny hrají přírodními odstíny fádní šedi. Stačí se však lépe podívat a pozorné oko pod drobnohledem odhalí, že jde víc než o hrubou zvířecí srst.
Každá štětinka je dutá, což jí dává houževnatost a pružnost, která se nevytrácí ani při intenzivním opotřebení. Ke konci se zužuje a třepí se na několik svazků vláken. Díky nim je barvený povrch vždy hladký a barva se slévá do jednolité plochy. Jelikož vlákna jsou hustě pokryta jemnými šupinkami, štětice štětce dokáže absorbovat štědrou dávku barvy, kterou při natírání předává podkladu.
Každý tah štětcem má stejný rukopis a při každém namočení se mezi štětinami udrží stejné množství barvy. Aby však ze štětin vznikl kvalitní štětec, je třeba je opakovaně vyvařovat, třídit a zušlechťovat tak, aby se staly vhodným materiálem pro výrobu.
Vydrží více než syntetika
Výhodou štětin je, že je výrazně nepoškodí rozpouštědla obsažená v barvách a lacích, žíraviny různých průmyslových přípravků, ba dokáží odolat i vyšším teplotám. Jsou univerzálním nástrojem pro nanášení čehokoli na cokoliv.
I přes jejich univerzálnost si do světa štětců našla cestu i umělá vlákna z polyamidu a polyesteru. Používají se k výrobě štětců pro nanášení vodouředitelných nátěrových hmot na bázi akrylů, kde dokáží speciální strukturou svých špiček zaručit dokonalé zahlazení povrchu.
Pouze zřídka výrobci štětců kombinují přírodní štětiny s umělými vlákny. Činí tak většinou proto, aby v syntetických štětcích udrželi na jedno namočení více barviva.
Liší se nejen cenou
Štětce se liší nejen cenou, ale také vlastnostmi. Výběr by se měl vždy odpíchnout od velikosti, tvaru a délky štětin. Ploché štětce jsou mistry pro nátěry velkých souvislých ploch, kde klademe důraz na vyhlazení povrchu. Se šířkou roste rychlost natírání, ale také únava při práci. Správné rozhodnutí může být oříškem. Někdy rozhoduje také rukojeť plochého štětce. Kromě standardních jsou dostupné i prodloužené či zahnuté, kterými lze dosáhnout na méně přístupná místa.
Délka vlasu každého štětce určí, jak tuhý bude při natírání a kolik námahy bude muset udělat zápěstí při natírání. Dlouhý vlas je plusem, je zde však skrytá past. Ne všechna vlákna mají stejnou délku a tak se v levném štětci může stát, že štětec začne pracovat naplno až poté, co z něj několik centimetrů délky sederete.
Pozor na kvalitu
Nízká cena štětce se nemusí ukrývat pouze za krátkým a nekvalitním vlasem. Mnohé ploché štětce mají velké hluché jádro bez štětin, které odhalíte až po delším používání. Na škodu může být i papírový střed, který se v nátěrech na bázi vody znehodnotí. Je třeba si uvědomit, že dobrý štětec není nástrojem pro jednorázové použití. Teprve po mírném opotřebení při dobré údržbě ze sebe vydá to nejlepší.
Před prvním použitím je vhodné každý štětec proprat v mýdlové vodě, aby se z něj uvolnily vypadané štětiny a po zaschnutí jeho vlákna napřuží několik tahů po hrubším brusném papíře. Pokud máte pocit, že dlouhá vlákna jsou až příliš jemná pro práci, do které jste se pustili, zpevnit je můžete gumičkou pod hrdlem štětce. Pokud výrobce použil umělá vlákna, můžete přípravu před prvním použitím zcela vynechat.
Praktické rady a tipy:
Dlouhověkost pro dřevěný altán
Plochý štětec s přírodním vlasem je ideální pro napouštění přírodních olejů na předem očištěný dřevěný povrch všude tam, kde je dřevo vystaveno povětrnostním vlivům. Kratší vlas vám poskytne oporu při prvním nátěru, delší uvolní ruku při opakovaném nátěru. Kvalitní štětiny neutrpí šok ani tehdy, pokud se pro lepší nasáknutí rozhodnete olej předehřát.
Patříte-li mezi příznivce lazur, zvolit můžete i štětec s umělých vláken se speciálně třepenými konci, které zajistí intenzivnější kontakt štětce s dřevěným povrchem při lazurování.
Ocelový plot jako před lety
Kulatý štětec s krátkým vlasem a klínovým ukončením je pro nátěr plastických a ohýbaných plotových dílců tím nejlepším, po čem můžete sáhnout. Ušetří vám časté namáčení do plechovice s barvou a dosáhne i do zákoutí, které jsou pro plochý štětec nedostupné. Pokud stojíte před nátěrem pletiva, vyměňte jej za kulatý štětec s rovným ukončením, se kterým uděláte více práce za stejnou dobu.
Střecha ptá kontakt
Při renovačním nátěru plechové střechy rozhoduje dobrá přilnavost barvy k podkladu a příprava zaoxidovaného povrchu. Plochý štětec s krátkým vlasem a tlustým tělem je pro tuto práci ideální. Přírodní vlas nejenže odolá agresivnímu odhrzovači, ale zajistí důsledné nanesení barvy na podklad.
Při výběru upřednostněte štětec s velkým průřezem a menší šířkou.
Hašené vápno skryje a vyléčí
Zanedbaný sokl fasády s fleky po zatékající vodě bude vypadat jako nový, rozhodnete-li se pro jeho renovaci vápenným hydrátem. Zednická štětka s obdélníkovým průřezem a přírodním vlasem je nástrojem, se kterým půjde práce jako po másle. První nátěr chlorovým přípravkem zahubí řasy, mechy a lišejníky, které odstraníte kartáčováním. Následná dvojice nátěrů vápenným hydrátem vybělí zanedbanou omítku, dodá jejímu povrchu pevnost a vysuší ji do hloubky. Je snadné obnovit sněhobílý povrch kdykoli ztratí na svém šmrnci.