27 C
Brno
Úterý, 23 července, 2024
DomůBydleníRozsviťte si dům a zahradu

Rozsviťte si dům a zahradu

Date:

Nenechte si ujít

E-learning zaměstnanců s learning management systémem EDUNIO vám značně ušetří práci

Neustálé vzdělávání zaměstnanců je základem prosperující firmy. Čím více...

Umělé vánoční stromky, nebo raději živé?

Umělé vánoční stromky se staly populární volbou pro mnoho...

Využijte neodolatelnou nabídku na smartphone vivo V40 SE

Elegantní smartphone přináší kombinaci excelentní řemeslné práce a cenové...

Kam pro dálniční známku?

Zřejmě každý motorista ví, že na české dálnice je...

Který kancelářský balíček Office se vyplatí nejvíc?

Aby nám počítač běžel podle našich představ, musíme si...
- Komerční sdělení -časopis

Není nezbytné, aby vaše aktivity za domem utichly se západem slunce. S večerním osvětlení získá dvůr a květinová zahrada novou uvolněnou atmosféru, která dokáže odbourat pracovní stres. Je jen na vás, pro jaká svítidla se rozhodnete.

Malebná hra světla a stínů v okrasné výsadbě, pulsující osvětlení jezírkové fontány, chodníčky které cítí vaši přítomnost a zahradní posezení, které neláká hmyz. Všechny mají něco společného. Dokáží změnit okolí vašeho domu k nepoznání, aniž byste museli utratit mnoho peněz.

Méně znamená více
Čím více ploch zůstane ve vašem výhledu neosvětlených, tím více zaujmou ty, které ožijí v paprscích světla. Tajemství večerní atmosféry spočívá v citlivém nastavení jasu svítidel, barvy jejich světla a rozmístění tak, aby se z tajemné tmy vynořovaly skvosty, které pohladí duši. Zatímco pracovní stůl v dílně ptá ostré světlo na každém centimetru plochy, okolí domu žádá citlivou rovnováhu.

Té lze dosáhnout pečlivým plánováním. Nakreslete na papír dvůr a zahrádku, vyznačte jejich malebné dominanty, vodní plochy, zakreslete chodníčky, které ptají bezpečnost kroku a nezapomeňte ani na posezení a přístupové cesty. U každého bodu pouvažujte nad nejvhodnějším způsobem osvětlení a získáte jasnou představu o tom, co potřebujete.

Každá svítí jinak
Světelné zdroje pro osvětlení okolí domu se neliší pouze v intenzitě osvětlení, ale také ve vlastnostech světla, které se z nich šíří do okolí. Zatímco svět žárovek se točí pouze kolem wattů, lumenů a kelvinů, samotná svítidla jsou mnohem komplikovanější.

Reflektory jsou zdrojem světelného kužele, který s ostrým nebo jemným světlem nasvítí dominanty zahrady z takového úhlu. Dokáže tak odhalit jejich tajemné tvary, které přes den nevnímáme. Výhodou je, že může být namontován mimo zorné pole tak, aby v prostoru vizuálně nepřekážel. Lze jím vytvářet siluety, světelná pole a rozehrát fádní plochy stíny.

Nepřímá svítidla jsou zdrojem rozptýleného světla, které vychází zpoza bariéry. Ta celou plochou zahaluje svítidlo. Využívají se při osvětlení oddechových zón, kde by jasné světlo stínítka působilo rušivě. Mohou být namontovány pod římsami, za ozdobnými lištami či obklady v různých výškách tak, aby vytvářely zóny měkkého, rozptýleného světla.

Dekorativní svítidla poutají pozornost nejen vlastním provedením a konstrukcí. ale také způsobem, kterým šíří světlo do bezprostředního okolí. V závislosti na tvaru a průsvitnosti stínítka mohou být zdrojem jak ostrého, tak jemného, tlumeného světla, které se šíří v okolí světelného zdroje jednotně nebo směrově.

Taková svítidla dokáží nasvítit chodníčky, zahradní posezení či dekorativní zóny, aniž by slunily přímo do očí.

Zdrojem světla však nejsou jen svítidla. Poslední léta patří objektům funkčního umění, které do hry světla a stínů přinášejí záři vlastního těla. Jedná se o velké nádoby pro výsadbu květin a dekorativní objekty vyrobené z matného plastu, který se při rozsvícení rozzáří. V osvětleném prostoru tak vznikají ostrůvky jasného světla, které neoslňuje.

Žárovka, zářivka nebo LEDka?
Provoz zahradního osvětlení nemusí být nákladný ani tehdy, pokud jste při plánování použili více než desítku svítidel. Už dávno neplatí pravidlo, že jediným světelným zdrojem je žárovka, která vyrobí více tepla než světla.

Eko-halogeny jsou o třetinu úspornější než žárovky a mají kvalitní, teplé světlo s možností stmívání. Vhodné jsou do všech teplotních podmínek a četné světelné cykly neomezí jejich životnost.

Při koupi úsporných zářivek se ujistěte, že jsou vyrobeny pro použití v exteriéru a budou fungovat i při nízkých teplotách v přechodném a zimním období. Stmívat lze pouze ty modely, u kterých to výrobce udává symbolem na obalu a vybrat si můžete také z různých barev světla. Teplé barevné tóny odhalí krásu dřeva a přírodního kamene. Studené modré světlo rozzáří trávník a ozdobné porosty.

LED svítidla patří mezi nejúspornější a některá kromě stmívání umožňují měnit dálkovým ovladačem i intenzitu a barvu světla. Vhodné jsou pro doplňkové, náladové osvětlení a všude tam, kde je zdrojem energie pro jejich provoz akumulátor se solárním článkem.

Vědí víc, než jen svítit
Doby, kdy byl vypínač jediným krotitelem svítidel jsou už dávno za námi. Díky množství senzorů lze osvětlení v okolí domu nastavit tak, aby fungovalo samočinně.

Soumrakový senzor zajistí automatické rozsvícení svítidel po západu slunce a automatické vypnutí s jeho východem. Výhodný je pro řízení dekorativního osvětlení ve spolupráci se svítidly s extrémně nízkou spotřebou energie. Je zabudovanou součástí většiny solárních lamp.

Časový spínač aktivuje osvětlení podle předem naprogramovaného časového rozpisu. Zajistí plánované osvětlení chodníčků a chovatelských objektů, obzvláště v zimním období s krátkým světelným dnem.

Pohybový senzor reaguje na pohyb a může osvětlit přístupovou cestu či chodník vždy tehdy, pokud se na nich někdo ocitne. Důležité je však jeho správné nasměrování, aby jej neprobouzeli noční návštěvníci, kteří se plíží tmou za svou kořistí.

Stmívač reguluje jas osvětlení a pomáhá tak přizpůsobit jeho intenzitu aktuální potřebě. Zatímco při odpočinku v zahradním posezení může tlumené světlo podpořit dřímání, při hře karet je třeba světla více.

Nejednou se stává, že funkce zařízení jsou kombinovány tak, aby umožnily ještě lepší kontrolu nad osvětlením. Inteligentní ovladač rozsvítí světla po západu slunce a ponechá je zapnutá až do desáté večerní hodiny. Pokud se však někdo objeví na chodníčku po této době, aktivuje na několik minut dočasné osvětlení.

Svépomocí, nebo volat specialisty?
LED svítidla se zabudovaným solárním panelem a akumulátorem stačí umístit na libovolné místo a zapnout vypínačem. Obejdou se bez jakékoli kabeláže a poslouží nejen v zahradě, ale také na chatě. Jejich nevýhodou je omezená kapacita a životnost akumulátoru, jehož dech se vytrácí v důsledku vysokých teplotních výkyvů.

Nízkonapěťová svítidla využívají napájecí zdroj umístěný v interiéru, který má na výstupu bezpečné 12 nebo 24-voltové napětí. Očekává se, že s instalací kabeláže si poradíte sami. Ať už pod zemí nebo po povrchu. Oblíbené jsou pro svůj mobilní charakter, který umožňuje jejich sezónní instalaci v terénu či jednoduchou změnu umístění svítidel.

Svítidla pro silové, 230-voltové rozvody vyžadují instalaci odborníkem, pokud nejsou jejich napájecí kabely vybaveny vidlicí pro zasunutí do zásuvky. U takových rozvodů se očekává nejen jejich vedení v souladu s platnou bezpečnostní legislativou, ale i zajištění ochrany před úrazem. Vnější okruhy mají doplňkovou ochranu proudovým chráničem.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek