Pouze celoplošně a kvalitně nalepený koberec vydrží desítky let, aniž by nesl známky opotřebení.
Jsou teplé, příjemné na dotek, pohlcují prach a tlumí hluk. Nabídka vzorů a materiálů je natolik pestrá, že si v ní vyberou i ti nejnáročnější. Koberce neztratily své kouzlo ani přesto, že jsme je v posledním desetiletí v domácnostech měnili za laminátové plovoucí podlahy. Pohodlí, které nám dávají, zatím nepřekonala žádná z alternativ.
Už dávno neplatí pravidlo, že údržba koberců patří mezi nejnáročnější úkoly při úklidu. Nové materiály, způsoby tkaní a zpracování vláken podstatně zjednodušily jejich údržbu. Aby však vydrželi co nejdéle s minimálním opotřebením, je třeba vědět, jak je správně položit. Poradíme vám, jak na to.
Materiál je rozhodující
I když je barva koberce a jeho vzor při výběru tím nejdůležitějším kritériem, seznamte se s nabídkou dříve, než začnete vybírat. Přihlédnout je třeba k velikosti místnosti, intenzitě jejího zatížení a způsobu údržby. Pouze správně zvolený koberec vám bude dělat radost.
Ať se rozhodnete pro kterýkoli z typů, kvalita se většinou odvíjí od tloušťky koberce a jeho plošné hmotnosti. Čím jsou vyšší, tím je koberec kvalitnější. Při výběru v obchodě neváhejte roztáhnout kus koberce na zem a projít se po něm, abyste měli jasnou představu o tom, co kupujete.
Podklad musí být rovný a pevný
Na rozdíl od pevných podlahových krytin, koberec nedokáže skrýt ani ty nejmenší nerovnosti podkladu. Důsledně je kopíruje a v místech jejich výskytu dochází k jeho trvalému poškození. Proto je třeba důsledně dbát na přípravu podkladu. Ten musí být hladký, suchý a hlavně soudržný.
Z betonových potěrů je třeba odstranit zbytky lepidla z lepení předchozí nášlapné vrstvy a opravit kovovými sponami a tmelem praskliny. Pokud je povrch nerovný, řešením může být samonivelační stěrka. U podlah s dřevěnými parketami odstraníme obvodové krycí lišty, vytmelíme seschlé spáry tmelem na dřevo nebo směsí laku a pilin. Nezapomínáme ani na místa, kde uvolněné parkety vrzají.
Koberce lze ukládat také na podlahy z PVC, dlažbu, plovoucí nášlapné vrstvy z různých materiálů nebo předchozí vrstvu koberce. Opět stačí pouze odstranit obvodové lišty, aby uvolnily místo pro nové. Pozor však na povrchy s nerovným reliéfem. U tenkých koberců by se mohl po chvíli používání protlačit.
Oříznutí vyžaduje přípravu
Stává se, že stěny v místnostech jsou nerovné a přesnému obdélníkovému tvaru se jen přibližují. Proto je vhodné přistoupit k řezání všech čtyř stran koberce tak, aby sedl do místnosti přesně na míru.
V případě, že místo jednoho metrážního pásu sáhnete po více, vhodné je před pokládkou spojit je do jednoho celku. Dosáhnete toho slepením pevnou kobercovou páskou na rubové straně. Tento krok vždy provádějte pro přesný spoj na otevřeném prostranství po dokonalém rozvinutí pásů. Buďte precizní při napojování vzoru, abyste spoj neodhalili vlastní nepozorností. Pokud se chystáte k pokládce více pásů na velkou plochu, spojování se budete věnovat až při lepení na podklad.
Koberec po několikahodinové aklimatizaci v místnosti v hrubých rozměrech uložte tak, abyste jej vycentrovali na střed plochy. Aby se po podlaze při řezání neposouval, vhodné je přichytit jej k podlaze oboustrannou pěnovou páskou. Přebytečný materiál poohýbejte kolem obvodových stěn. U nepravidelného tvaru a výklenků si to žádá kus trpělivosti, někdy pomůže opatrné nastřižení.
Nyní přichází řada na ostrý nůž nebo velké nůžky, kterými zmenšíte formát tak, aby po obvodech zůstal přibližně dvoucentimetrový přesah opřený o zeď. To umožní před finálním ořezem lépe vyrovnat koberec a dosáhnout tak přesnějšího kopírování obvodu místnosti.
Lepení se nebojte
Pouze celoplošně nalepený koberec vydrží desítky let, aniž by nesl známky opotřebení. I když v našich domácnostech chybí tradice pevné pokládky, rozhodně se jí nevyhýbejte. Zvládnete to i bez předchozích zkušeností.
Poté, co jste provedli hrubý ořez koberce, přeložte jej tak, abyste uvolnili jednu polovinu místnosti. Na podlahu naneste zubovou stěrkou akrylátové nebo disperzní lepidlo na koberce v závislosti na druhu podkladové vrstvy. Lepidlo nanášejte tak, abyste po obvodu vynechali 20centimetrový pás, ke kterému se vrátíte v závěru lepení. Po nanesení lepidla přitlačte koberec k podlaze a vyrovnejte jej pomocí válečku nebo gumového hladítka tak, aby přilnul k podkladu. Jelikož koberec má pevnou strukturu, nemusíte se bát toho, že by se pokrčil a vytvořil na povrchu vlny či záhyby. Stejným způsobem pokračujte na druhé polovině.
Po fixování koberce se pusťte do přesného ořezu jeho okrajů. Učiníte tak ostrým nožem, kterým budete po přihnutí okrajů kopírovat styčnou linii stěny a podlahy. Postupujte pomalu a na každém segmentu zkontrolujte, zda koberec volně lehne na podlahu. Po oříznutí celého obvodu a vytvoření prostupů pro rozvody topení nalepte i zbývající 20centimetrový volný okraj koberce, který vyhladíte válečkem.
Lišty nejsou jen na ozdobu
I když celoplošně lepený koberec vypadá dokonale, práce ještě neskončila. Chybí obvodové lišty, které jej propojí s obvodovými stěnami. Ty ochrání malovku před opotřebováním při vysávání a hře dětí a současně vizuálně zvětší místnost.
Je pouze na vás, jestli se rozhodnete pro plastové lišty s vlepenými pásy koberce, nebo požádáte prodejce, aby vám ze zbytků koberce obšil několik centimetrů široké pásy, které nalepíte po obvodu místnosti. V obou případech hraje hlavní roli montážní lepidlo v kartuši, které udrží lemovky na místě.
Vyberte si z nabídky
Smyčkové koberce s uzlíkovým povrchem jsou nejodolnější. Zhotoveny jsou tak, aby snesly bez újmy intenzivní zátěž. Nečistoty se drží na povrchu a nepropadávají do vnitřní struktury. Proto jsou nejvhodnější do vstupních prostor, na chodby a schodiště, po kterých obvykle kráčíme, aniž bychom se přezůli. Pokud máte pocit, že jejich průmyslovému povrchu chybí měkkost domova, porozhlédněte se po kobercích s vícenásobnými smyčkami. Luxus měkkého došlapu je pro ně samozřejmostí.
Všívané koberce z polyamidových a propylenových vláken jsou odolné proti skvrnám a při intenzivním znečištění jim lze tepováním navrátit jejich svěží vzhled. Jsou jakýmsi standardem a snesou i intenzivnější zátěž. Jsou trvanlivé, pevné a nechybí jim štědrá dávka komfortu a měkkosti. Dokáží upoutat nejen moderními vzory a barvami, ale také jednoduchostí průběžné údržby.
Vpichované koberce jsou levnou alternativou do místností, jejichž používání je spíše příležitostné než každodenní. Za nižší cenou a pěknými vzory se skrývá krátká životnost, kterou neprodloužíte ani celoplošným lepením na podlahu. Jsou dočasným řešením tam, kde jste se prozatím nerozhodli pro finální nášlapnou vrstvu.
Koberce se střiženým vlasem jsou na špičce komfortu měkkostí svého povrchu a pohodlím, které dokážou poskytnout. S tkanými koberci jsou určeny hlavně do obývacích pokojů a ložnic, ve kterých očekáváme to nejlepší, co si můžeme dovolit. Jednoduchost jejich údržby se však mezi jednotlivými koberci výrazně liší. Očekává se, že budou osazeny v prostředí s minimálním znečištěním.
Pro co se rozhodnout?
Metrážové pásy
- jsou pro různé velikosti místností dostupné v typizovaných šířkách 200, 300, 366, 400 a 500 centimetrů tak, aby byl odpad při jejich celoplošné pokládce minimální. Počítá se s jednoduchou nadpojitelností pásů vedle sebe, obzvlášť pokud se rozhodnete pro jejich celoplošné lepení na podklad. Při napojování metrážových pásů platí pravidlo, že spoj má směřovat kolmo k přirozenému zdroji světla, kterým je okno. Stane se tak neviditelným i tehdy, pokud při lepení uděláte malou chybičku. Nepsaným pravidlem je, že čím je šířka metráže užší, tím více vzorů je v nabídce.
Kusové koberce
- mají pevně stanovený formát. Počítá se s jejich volným uložením na podlahu v místnostech, kde chceme vytvořit útulnou a měkkou zónu na tvrdé podlaze ze dřeva, korku či jiného materiálu. Nejčastěji jde o koberce tkané a se střiženým vlasem, které kladou důraz na vzor.
Kobercové čtverce
- mají formát 50×50 centimetrů. Jsou o něco dražší než metráž, jejich výhodou je, že kombinací různých vzorů lze na velké ploše vytvářet různé obrazce. Ty lze přizpůsobit šířce chodeb, nepravidelnému tvaru místnosti či jejímu členění tak, aby výsledek působil dojmem podlahy vyrobené na zakázku. Vzory většinou tvoří kolekce podobně jako koupelnové obklady.