-4.3 C
Brno
Pondělí, 30 ledna, 2023
DomůStalo sePlatnost certifikátů pro podpis končí. Zneplatnění začne již v sobotu v poledne

Platnost certifikátů pro podpis končí. Zneplatnění začne již v sobotu v poledne

Date:

Nenechte si ujít

Česká vláda schválila úsporný tarif, pomoci má domácnostem s placením energií

Česká vláda ve středu schválila návrh takzvaného úsporného tarifu,...

Volkswagen investuje do kanadských dolů, chce si zajistit suroviny pro baterie

Německý koncern se chce především zaměřit na strategická partnerství,...

Nejlevnější rodinný hybrid. Dacia odhalila elektrifikované kombi Jogger

Rumunská novinka kombinuje atmosférický benzínový čtyřválec o objemu 1,6...

Tesla přinesla bezdrátovou nabíječku, kterou sliboval Apple. Stojí 300 dolarů

Podložka nabije elektroniku bez ohledu na to, jak ji...

Zákazníci FTX podávají hromadnou žalobu proti burze s kryptoměnami

Žalobci chtějí zajistit, aby se majetek zákazníků nepřidal do...
- Komerční sdělení -časopis

Upozorňuje na to Finanční zpráva.

Platnost certifikátů pro kvalifikovaný elektronický podpis (KEP) uložených na čipu občanských průkazů vydaných do 20. června loňského roku vyprší 31. prosince.

Ve čtvrtek na to upozornila Finanční zpráva (FS) SR s tím, že „zneplatnění“ certifikátů začne už 31. prosince v poledne, což může mít vliv na podepisování některých dokumentů.

\“Poslední elektronické úkony podepsané kvalifikovaným e-podpisem (KEP) proto doporučujeme uskutečnit v dostatečném předstihu, nejpozději však dopoledne posledního dne roku,\“ uvedla mluvčí FS Martina Rybanská.

\“Klienty na tuto skutečnost upozorňujeme pro případ, že si nestihli vyměnit občanský průkaz a ještě v závěru roku potřebují například podepsat elektronické celní prohlášení či jiný dokument z oblasti správy spotřebních daní, nebo podat všeobecné podání přes ústřední portál veřejné správy,\“ dodala.

Změny se týkají pouze elektronického podepisování, ostatní digitální funkce zůstávají nadále zachovány. Bude tedy možné se přihlašovat do portálu finanční správy či využívat ostatní e-služby v rámci Slovensko.sk, které nevyžadují elektronické podepisování.

Ti, kteří si občanský průkaz nevyměnili a potřebují využívat podepisování, budou moci po 1. lednu realizovat některé úkony na základě vyhlášky o uznaných způsobech autorizace Ministerstva investic, regionálního rozvoje a informatizace ČR přes alternativu – zdokonalený elektronický podpis (ZDEP).

Ten získají buď osobně na oddělení dokladů, nebo si jej na OP nahrají pomocí internetu přes aplikaci eID klient. Poplatníkům, kteří podávají daňové přiznání k dani z příjmu za rok 2022 až v březnu a nesouří jejich lednové termíny, doporučuje FS výměnu občanských průkazů, jelikož ZDEP je jen dočasným řešením.

Komplexní informaci k problematice ukončení platnosti certifikátů zveřejnila FS na svém portálu, všechny informace jsou také dostupné na webu Ministerstva vnitra SR, ale také na portálu Slovensko.sk.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek