17.6 C
Brno
Neděle, 19 května, 2024
DomůStalo seV Austrálii byly objeveny kosti obřích orlů. Byli tak velcí, že dokázali...

V Austrálii byly objeveny kosti obřích orlů. Byli tak velcí, že dokázali ulovit kořist velikosti klokana

Date:

Nenechte si ujít

Postup při dopravní nehodě: Klíčové informace a povinnosti

Dopravní nehody jsou, bohužel, běžnou součástí silničního provozu. Přestože...

Kupte stylové, dostupné vivo V40 SE a vyhrajte zájezd na zápas Česka na EURO

Společnost vivo uvedla na trh stylovou a dostupnou novinku...

Jak vybrat sekačku na trávu?

Sekačka na trávu je nezbytným nástrojem pro udržení krásné...

Výroba plastů – od granulátu k finálním produktům

Výroba plastů je komplexní proces, který zahrnuje několik kroků....

Zlato zachraňuje úspory před inflací

Hledáte spolehlivého a levného dodavatele zlata? Nejlevnějšího prodejce zlata...
- Komerční sdělení -časopis

V minulosti byla mnohá zvířata mnohem větší než dnes. A nemusíme zde ani zmiňovat největší tvory historie, tedy dinosaury. To se týká i jejich „dědiců“, tedy ptactva. A v tomto konkrétním případě orlů.V Austrálii byly objeveny kosti obřích orlů. Byli tak velcí, že dokázali ulovit kořist velikosti klokana. Asi 60 tisíc před lety se nad Austrálií vznesli obří orli s rozpětím křídel téměř tři metry. Tento druh patřil k největším dravým ptákům, kteří kdy žili na Zemi. Díky své velikosti mohli tito orli podle nové studie lovit kořist až do velikosti klokana.

Největší orli, kteří kdy žili na Zemi

Zkamenělé pozůstatky tohoto obřího ptáka byly nalezeny v letech 1959 až 2021 v 17 metrů hluboké jeskyni v jižní Austrálii. Zpočátku byl nalezen dráp a část kosti křídla. Při následných výpravách do jeskyně byly nalezeny další pozůstatky starověkých orlů, ale až v roce 2021 byla nalezena částečná kostra ptáka – kosti křídel, nohou, hrudníku, lebky a drápů. Díky tomu bylo možné pojmenovat a popsat dosud neznámý druh.

Nový druh byl pojmenován Dynatoaetus gaffae a v angličtině byl označován jako Gaffův mocný orel. Ve skutečnosti byl mocný. Jak upozorňuje jeden z paleontologů, ti, kteří žijí mezi 700 000 resp a 50 tisíc před lety byli ptáci největšími orly, kteří v té době žili na naší planetě.

Ani oni však nebyli největšími orly v historii Země. Dosud jsou známy minimálně dva větší druhy. Prvním z nich je Gigantohierax suarezi – starověcí orli obývající Kubu. Druhým druhem obřích orlů je Hieraaetus moorei , zvaný též Haastovi orli, který se zase vyskytoval na Novém Zélandu. Odhaduje se, že jejich rozpětí křídel bylo srovnatelné s Dynatoaetus gaffae , i když byly těžší.

Orli tak velcí, že lovili kořist velikosti klokana

Ale jak by se takoví ptáci mohli živit? Ukazuje se, že s tím neměli problém, protože opravdu velkých zvířat bylo tehdy mnohem víc. Takže tam byli obří nelétaví ptáci, obří klokani, ještěrky a dokonce i vačnatci podobní medvědům. Dynatoaetus gaffae by tedy mohl lovit mladé nebo malé a oslabené zástupce těchto druhů.

Odhaduje se, že tyto prastaré druhy by stále mohly mít velikost moderních šedých klokanů, kteří dosahují výšky 1,3 metru. Zajímavé je, že nyní existuje druh orla, který si tyto obry stále „pamatuje“. Jedná se o australské orly ( Aquila audax ) , kteří pravděpodobně žili na Zemi před vyhynutím Dynatoaetus gaffae . Ti poslední však byli více než dvakrát větší než jejich současní bratři.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek