Při lepení se využívají fyzikální a chemické přednosti, které lepidlu umožňují pevně se provázat s povrchem různých materiálů. Nejednou se stává, že vytvořený spoj je pevnější než samotný materiál. Aby však byl spoj dostatečně odolný, je třeba respektovat jistá pravidla. Nabízíme vám malého průvodce lepením.
Dřevo
Disperze se staly v truhlářských dílnách univerzálním lepidlem na všechny spoje všude tam, kde před lety mistři používali kostní klih. Jsou vodou ředitelné, pod tlakem svorek vytvoří během deseti hodin pevný spoj a po vyschnutí se bílá emulze změní na průhlednou pružnou hmotu, která nestárne.
Pevnost spoje závisí na velikosti kontaktních ploch, jejich rovinnosti, přítlaku během tuhnutí a směru vláken obou ploch. V případě, že je některá ze styčných ploch orientována kolmo na vlákna dřeva, spoj výrazně zesílí snížení nasákavosti vláken. Toho lze dosáhnout vetřením lepidla do plochy s následující pauzou, která zajistí vyplnění meziprostoru vláken lepidlem.
Disperzní lepidla jsou označena třídami D1 až D4, které určují jejich vlastnosti. Zatímco lepidlo třídy D1 je vhodné pouze pro spoje, které budou nepřetržitě umístěny v suchém interiéru, D4 zvládne i povětrnostní podmínky exteriéru s trvalou vlhkostí či kontaktem s vodou.
Tam, kde je vyžadována extrémní pevnost spoje při plošném lepení a při namáhaných dlabaných spojích jsou oblíbená lepidla na bázi polyuretanu. Vytvrzují se absorbcí vlhkosti a vytvářejí spoje odolné vodě. Jelikož při tuhnutí zvětšují svůj objem, hodí se ik lepení dlabaných spojů.
Sklo
Výběr lepidla pro lepení skla závisí na tom, co od spoje očekáváme. Rozbitou vázu a dekorativní předměty ze skla lze dát znovu dohromady s použitím vteřinového lepidla na bázi kyano-akrylátu, které je prvním lepidlem v domácnosti, po kterém v případě nouze obvykle saháme. Spoj se vytvoří po vytěsnění vzduchu, je málo viditelný, příliš velkou zátěž však nesnese. Pokud je styčná plocha malá a má odolat zatížení, lepší je použít epoxy soupravu, která se skládá z lepidla samotného a vytvrzovadla. Míchá se vždy k okamžité spotřebě, protože v předepsaném čase chemickou reakcí tuhne.
Pro lepení akvárií a terárií ze skla jsou vhodná silikonová lepidla určená pro sklo, která vytvoří pevný, avšak pružný spoj s dokonalou přilnavostí ke skelnému povrchu. Díky pružnosti odolává spoj vysoké námaze a tak jej nepoškodí ani silný tlak působící vody. Vyrábí se v různých barevných odstínech.
Jiné druhy silikonů lze použít k zasklívání či lepení skla na různé jiné materiály.
Obezřetnost je však nutná při lepení zrcadel, jejichž rubovou stranu s odrazovou vrstvou lepidla určená pro sklo poškozují. Při lepení je proto třeba volit silikony s neutrálními rozpouštědly, které jsou určeny speciálně pro zrcadla.
Ve všech případech je důležité dokonale odmastit před lepením povrch skla a nepřestat myslet na to, že křehký materiál při uchycení svorkami při přehnutí může prasknout.
Guma
Při lepení pryže je žádoucí, aby byl spoj stejně pružný jako materiál samotný. Proto se využívají lepidla, která si zachovají svoji pevnost a přilnavost i v případě intenzivních změn rozměru a tvaru. Nejčastěji jde o chlorprénová a chlorkaučuková lepidla, která mají dobrou přilnavost ik textilu a některým druhům plastů. Není proto překvapením, že jsou vhodné také pro lepení obuvi. Zatímco jednosložkové lze použít okamžitě, dvousložkové je třeba před každým lepením smíchat v předepsaném poměru s vytvrzovadlem.
Guma musí být dokonale odmaštěna a aby byl spoj pevnější povrch se zvykne upravovat kyselinou sírovou a přebroušením. Při lepení je důležité odvětrat tenkou vrstvičku lepidla na obou lepených plochách, dokud její povrch nepřituhne.
Porcelán
Pro lepení keramiky a porcelánu je vhodné u dekorativních předmětů použít vteřinové lepidlo na bázi kyano-akrylátu, nebo pro pevné, vodotěsné a namáhavé spoje některé z epoxidových lepidel, která jsou pro tento materiál určena. Spoje jsou téměř neviditelné a závisí spíše na celistvosti hran střepin, jaký bude výsledný efekt. Výhodou epoxidových lepidel je, že jimi lze vyplnit chybějící části ve spoji a po vytvrzení přebrousit.
Nasákavost pórovité keramiky je vhodné před lepením snížit nanesením tenoučké vrstvy lepidla, které se vsákne do střepu. To však může ve finále způsobit změnu zabarvení materiálu v bezprostřední blízkosti lepeného spoje.
Plasty
Nejproblematičtější skupinou materiálů jsou při lepení plasty. Ne proto, že by na trhu nebyl dostatek lepidel. Problémy máme s jejich rozlišováním. Jelikož na různé polymery je třeba při lepení jinou taktiku, bez znalosti druhu plastu to nejde. Univerzální lepidlo na plasty neexistuje.
Při odhalování materiálu nových produktů mohou být nápomocny recyklační značky na obalu či samotných výrobcích. V symbolu trojúhelníku výrobci uvádějí symboly ve tvaru písmen označující použitý materiál. Při odhalování materiálu pomůže voda při určování jejich hustoty nebo zkouška lepení na místě, které není vystaveno pohledu.
Výrobci mají v nabídce lepidla pro tvrdá a měkčená PVC, polystyren, plexisklo, polyamid, polykarbonát, polyethylen i polypropylen. Ve všech případech je důležité odmaštění povrchu, jeho zdrsnění smirkovým papírem a dostatečný přítlak v době lepení pro důkladné vytvrzení.
Lepidlo namísto hřebíků
V posledních letech se objevují lepidla i tam, kde bylo zvykem používat tradiční montážní techniky. Mluvíme o montážních lepidlech různých složení, která jsou určena pro plošné kotvení různých druhů materiálu obvykle na zdivo. Tekuté hřebíky je voláme proto, že jejich přilnavost je natolik vysoká, že předmět při přiložení na styčnou plochu okamžitě drží, aniž by potřeboval oporu.
Tímto způsobem se na stěny upevňují dekorační lišty, obklady, kazetové stropy či jiné dekorace, které potřebují 24 až 48 hodin k tomu, aby byl spoj vytvrzen pro zátěž. Ve všech případech platí pravidlo, že limitem zatížitelnosti jsou materiály, na které je montážní lepidlo použito. Malovka a stěrka mají podstatně nižší únosnost než holý betonový panel či cihla.
Tato lepidla se na trh dodávají v kartuších. Novinkou je zabudovaný dávkovací mechanismus, který odstraňuje nutnost používání pistolového aplikátoru.
Rozpěrky v tubě
Velký boom zaznamenávají také lepidla na bázi vinylesterových pryskyřic, která se používají k uchycování kovových kotev v otvorech vyvrtaných do zdiva. Dvousložkové lepidlo v kartuši se chemickým procesem vytvrdí během několika minut a po úplném vyzrání získá plnou zatížitelnost. Chemické kotvy lze aplikovat nejen do betonu a plného zdiva, ale díky doplňkům i do děrovaných cihel a tvárnic. Výhodou je, že s nízkou expanzí nepoškodí ani okrajové části zdiva, kde je klasické kotvení nepřípustné a neefektivní.
Lepidlo, které je třeba tavit
Tavné tyčinky s elektrickou lepicí pistolí změnily život nejednoho umělce či kutila. Tavné tyčinky na bázi ethylen-vinylacetát-kopolymeru se mění vlivem tavicí teploty na lepidlo, které má dobrou přilnavost na širokou škálu materiálů a svoji pevnost a pružnost získává okamžitě po zachladnutí.
Spoje se vyznačují pevností, pružností. Vhodnými materiály pro lepení jsou papír, dřevo, karton, keramika, textil, počítat však lze is kovy a syntetickými materiály s výjimkou PVC, polyethylenu, polypropylenu a teflonu.
Speciality na všechno
Nabídka lepidel však zachází mnohem dál a každé z nich je určeno pro extrémní použití. Některé odolávají vysokým teplotám, jiné jsou elektricky vodivé, vytvrzují pod vodou nebo jsou určeny pro nasazení tam, kde klasická lepidla selhávají. Lepit lze dokonce i kovy.
Osm pravidel pro kvalitní lepení
1.Specializované lepidlo je lepší
Správně určete druh lepených materiálů a zvolte lepidlo, které je schopno vytvořit spojovací můstek mezi oběma spojovanými povrchy. Obzvlášť důslední musíte být při určování druhu plastů. Při lepení dvou různých materiálů platí pravidlo, že specializovaná lepidla vytvoří pevnější spoj než univerzální.
2.Pevný nebo pružný spoj?
Uvažte, jestli má být lepený spoj pevný, nebo se od něj vyžaduje pružnost v ohybu. V závislosti na tom volte lepidlo, jehož vlastnosti po vytvrzení odpovídají tomu, co očekáváte. V úvahu berte i možnost dodatečného opracování spoje nástroji či jeho povrchovou úpravu barevným nátěrem.
3.Lepidlo nemusí stačit
Vyhodnoťte požadavky na mechanickou zatížitelnost lepeného spoje. Je-li styčná plocha příliš malá, uvažujte o doplňkových způsobech zpevnění.
4.Pomůže zdrsnění povrchu
Každá plocha musí být k lepení předem připravena. Odstranění prachu, odmaštění a zdrsnění lepeného povrchu zajistí, aby se lepidlo dokonale spojilo s lepeným materiálem. Pokud je materiál povrchově upraven, zkontrolujte soudržnost s podkladem a prověřte, zda ji ředidlo obsažené v lepidle nenaruší.
5.Jak ochránit ostatní
Ochraňte plochy sousedící se spojem před znečištěním ochrannou páskou vhodného typu. Ta zabrání poškození povrchové úpravy materiálu a zvýšené viditelnosti spoje.
6.Příliš mnoho škodí
Lepidlo nanášejte aplikátorem nebo vhodným nástrojem celoplošně na obě lepené plochy, abyste zajistili dokonalé pokrytí lepených povrchů. Pomozte si štětcem, nanášecím válečkem či jinou vhodnou pomůckou. Naneste vždy jen nezbytné množství lepidla, příliš mnoho lepidla spoj zeslabí.
7.I lepidlo potřebuje čas
Dodržujte pravidla určená výrobcem na obalu. Některá lepidla vyžadují po nanesení na plochu odvětrání a zavadnutí, jiná je třeba vydělat z více součástí či vytvrzovat při předepsané teplotě nebo vlhkosti. Dbejte o dostatečný přítlak styčných ploch při lepení. Pomoci si můžete svorkami, svěrákem či lepícími pásky. Každé lepidlo potřebuje dostatek času na to, aby spoj vyzrál pro maximální pevnost.
8.Chraňte se
Zkontrolujte na obalu datum použitelnosti, po jehož uplynutí může lepidlo ztrácet použitelnost či některé z vlastností. Nezapomínejte na ochranu zdraví použitím ochranných pomůcek.
TIP: Jak odstranit skvrny od lepidla
I přes používání ochranných pomůcek, krycích pásků a zakrývacích fólií se může stát, že se lepidlo dostane na místa, kam nepatří. Znečištěný stůl, polepené prsty či stopy lepidla na lepeném předmětu nejsou ničím neobvyklé.
Disperzní a vodou rozpustná lepidla lze odstranit saponátovou vodou, avšak pouze do momentu jejich zatuhnutí. Poté, co vytvoří pružný film, který neustále nabírá na pevnosti, lze je uvolnit fénem nebo horkovzdušnou pistolí. Zatuhlé lepidlo povolí a stane se dostatečně měkkým na to, aby se dalo odškrábat.
Lepidla s obsahem organických rozpouštědel lze za čerstva odstranit výrobcem použitými ředidly, jejichž výpis naleznete na obalu výrobku. Toulen, perchlorethylen či technický benzín jsou pouze krátkým výpisem toho, co lze použít. Pozor však na čištění plastů či povrchů s různou povrchovou úpravou. Použité ředidlo by je mohlo rozrušit nebo poškodit pigmenty.
Ruce po odstranění lepidla důkladně omyjte mýdlem a natřete je ochranným krémem, který revitalizuje odmaštěnou pokožku. Tkaniny jsou většinou beznadějně zničeny.