16.6 C
Brno
Čtvrtek, 28 března, 2024
DomůRady a NávodyJak se připravit na stahování?

Jak se připravit na stahování?

Date:

Nenechte si ujít

Zlato zachraňuje úspory před inflací

Hledáte spolehlivého a levného dodavatele zlata? Nejlevnějšího prodejce zlata...

Finské sauny: Klenoty relaxace a zdraví

Finské sauny představují základní kámen finské kultury a tradice....

Learning management systém EDUNIO je efektivní cestou ke vzdělávání zaměstnanců

Vzdělaný zaměstnanec je zdaleka největším přínosem pro každou firmu....

Jak fotit s Vivo X100 Pro: Tipy a triky pro úžasné fotografie

Mobilní telefony se staly nedílnou součástí našich životů a...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...
- Komerční sdělení -časopis

Chcete-li se vyhnout stresu a mít situaci pod kontrolou, měli byste začít s přípravami na přestěhování is několikatýdenním předstihem.

Nic nevyžaduje v domácnosti více příprav než stěhování. Obzvlášť v případě, že stojíte před výzvou přemístit po patnácti letech života pětičlennou rodinu z jednoho místa na druhé.

Pokud se vám podaří rozloučit se s věcmi, které nepotřebujete, balení a vybalování vám zaberou méně času.

Začněte velkou inventurou
Vyhraďte si čas na to, abyste důsledně prošli všechny úložné prostory v místnostech a odložili stranou vše, na co jste nesáhli v posledních letech as největší pravděpodobností už nikdy nesáhnete.

Náš tip:
Krabice první pomoci
Ani ten nejdokonalejší seznam vám nezajistí, že během vybalování naleznete lékárničku pro ošetření pořezaného prstu, toaletní papír či servis potřebný pro odpočinek u šálku kávy. Měli byste si proto pořídit několik krabic s obsahem, který bude klíčový v prvních momentech nastěhování.
Lékárnička, archiv dokladů, školní potřeby či oblečení do práce by měly být okamžitě po ruce. Tyto krabice převážejte jako první a důkladně si je označte. Zamyslete se nad tím, co bude pro vás nejdůležitější v prvních momentech v novém bytě. Někdo si neumí představit vybalování bez hudby z rádia, jiní musí počítat s noční změnou v práci.
Nenamlouvejte si, že do těch šatů ještě zhubnete, děravé ponožky kdesi využijete nebo že manžel zkažené hračky či topinkovač někdy opraví.

Rozhodování je jednodušší, pokud se třídění zúčastní všichni členové domácnosti. Věci, které jste označili jako nepotřebné, nabídněte v inzerci, internetových aukcích, darujte známým, školce, charitě nebo odložte do tříděného odpadu či na sběrný dvůr.
Při inventuře nevynechejte ani sklep a garáž. Přehodnoťte i stav nábytku a zbavte se opotřebovaných, nepotřebných kusů, než přijdou starosti s dalšími přípravami.

Spotřebujte zásoby
Potlačte nákupní pokušení, přestaňte listovat v letácích ze schránky a najeďte na nulový paušál. Naplánujte jídelníček tak, abyste spotřebovali většinu zásob ze spíže a chladničky. Uspořádejte třeba i rozlučkový večírek.

Pusťte se do zavařenin, domínejte prací prášky a lahvičky s kosmetikou, jejichž obsah se blíží ke dnu. Nejenže vám zbude více peněz v rodinné kase, ale po vybalení se budete moci odměnit nákupy nových zásob.

Do čeho balit?
Krabice, pytle, fólie – bez nich by bylo stahování nemožné. Porozhlédněte se ve svém okolí po krabicích z třívrstvé lepenky, které jsou dostatečně pevné na to, aby unesly i těžší obsah. Sondujte ve firmách ve svém okolí, nakontaktujte skladníky v supermarketech a obchodníky se zeleninou.

Nejvhodnější krabice jsou ty, které jsou širší než výše a nechybí jim otvory pro pohodlné přenášení. Podívejte se na krabici od banánů a budete mít jasnou představu o tom, jaký je váš vysněný ideál. Čím jednotnější rozměr krabic sesbíráte, tím lépe se vám budou ukládat na korbu náklaďáku a odkládat u stěn nového příbytku.

Igelitové pytle na stavební odpad jsou pevné a jsou praktickým pomocníkem při balení oblečení a obuvi. Ochrání je před znečištěním a lze jimi vyplnit každý volný prostor. Sezónní oblečení je ovšem výhodnější zabalit do vakuových obalů, aby byl jeho objem co nejmenší. Takto uskladněné jej v novém bytě budete moci vybalit až za několik měsíců, aniž by překáželo.

Smršťující fólie zabrání otevírání dveří nábytku a ochrání pohovku a sedačky před znečištěním a poškozením během manipulace. Při balení neforemných předmětů pomohou vyčarovat tvar. Chcete-li při zajišťování použít lepící pásky, sáhněte po těch, co nezanechávají po odstranění na površích lepidlové stopy.

Při nákupu nezapomeňte na barevné samolepící štítky a značkovače, kterými budete vytvářet nápisy na krabicích. Čím přehledněji a kvalitněji zabalíte, tím méně starostí budete mít při vybalování.

Nábytek částečně rozeberte
Většina dnešního nábytku se dodává ve formě stavebnice, kterou lze kdykoli opakovaně rozebrat. Pokud jste si ponechali návody, nezabere vám mnoho času, abyste rozměrné kusy přeměnili na ploché balíčky zabalené do smršťovací fólie. Přihlížejte na kvalitu materiálu as levnějšími kusy zacházejte, jako by byly z papíru.

Starší nábytky zbavte polic a dvířek, aby byly při přenášení snazší. Rohy zajistěte proti poškození krycí páskou, ploché dílce zabalte do fólií. Při práci s nábytkem si najděte čas na srolování koberců, zabalení závěsů a demontáž zařízení, které je ukotveno ve stěnách. Ani zde nevynechejte barevné značení místnosti, aby při vykládání skončily v té místnosti, pro kterou jsou určeny.

Naplánujte vykládání
Pokud autodopravce nebo firma zabývající se stěhováním nedokáže převézt vaši výbavu na jednou, naplánujte stěhování tak, aby nezavládl chaos při nakládce ani vykládání. Rozdělte úkoly mezi pomocníky a předem stanovte pravidla, v jakém pořadí se budou věci nakládat a kde spočinou při vykládání.

Využijte barevných kódů pro rozdělení krabic a nábytku, křehké věci nakládejte poslední a vykládejte jako první. Každá nová zkušenost při stahování vám dodá odvahu udělat to opět. Obzvlášť pokud to poslední skončilo s plánovaným úspěchem.

Balte postupně, důkladně označujte

  1. Aby vám balení nepřerostlo přes hlavu, vyhraďte si na něj každý den hodinu času. Do krabic postupně ukládejte věci, které spolu souvisí a budete je očekávat pohromadě při rozbalování.
  2. Nekombinujte v jedné krabici výbavu z různých místností a snažte se být co nejpraktičtější. Lehké předměty kombinujte s těžšími, křehké ochraňte před poškozením au citlivých si dejte důkladně záležet.
  3. Každá krabice by měla nést označení o svém obsahu a příslušnosti k místnosti. Toho lze docílit barevnými štítky, na které při balení napíšete obsah. Umístěte je vždy na boční stranu, abyste nastohované krabice nemuseli překládat.
  4. Pokud patříte mezi pedanty a chcete mít přehled o každé položce, označte kromě barevného kódu místnosti krabici pořadovým číslem a podrobný seznam si zapište do poznámkového bloku nebo do počítače.
  5. Přiložíte-li fotografii každé vrstvy, hledání obsahu či řešení pojistné události při škodě způsobené přepravní společností mohou být jednodušší.
  6. Zvláštní pozornost věnujte krabicím s křehkým obsahem. Ty byste po obvodu měli obtočit barevnou páskou, aby při pohledu z libovolné strany bylo jasné, že vyžadují citlivé zacházení.
  7. Zabalené krabice ukládejte v největší místnosti bytu vedle zdi, abyste měli přehled o tom, jak postupujete. Vhodným úložištěm může být i předem vyprázdněný sklep či některý ze společných prostor v přízemí, který si na několik dní pronajmete.
  8. Každodenně používané věci zabalte jako poslední.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek