-2.4 C
Brno
Neděle, 29 ledna, 2023
DomůRady a NávodySpolehlivé rady a tipy! Dostaňte své oblíbené izbovky do formy

Spolehlivé rady a tipy! Dostaňte své oblíbené izbovky do formy

Date:

Nenechte si ujít

Česká vláda schválila úsporný tarif, pomoci má domácnostem s placením energií

Česká vláda ve středu schválila návrh takzvaného úsporného tarifu,...

Volkswagen investuje do kanadských dolů, chce si zajistit suroviny pro baterie

Německý koncern se chce především zaměřit na strategická partnerství,...

Nejlevnější rodinný hybrid. Dacia odhalila elektrifikované kombi Jogger

Rumunská novinka kombinuje atmosférický benzínový čtyřválec o objemu 1,6...

Tesla přinesla bezdrátovou nabíječku, kterou sliboval Apple. Stojí 300 dolarů

Podložka nabije elektroniku bez ohledu na to, jak ji...

Zákazníci FTX podávají hromadnou žalobu proti burze s kryptoměnami

Žalobci chtějí zajistit, aby se majetek zákazníků nepřidal do...
- Komerční sdělení -časopis

Vymkly se vám pokojové rostliny zpod kontroly? Nepravidelný tvar a nezdravá barva listů svědčí jednoznačně o jejich nedostatečné péče. Nabízíme vám tři příklady rostlin, jak jim dodat rychle nový vzhled.

Pokud i vaše zelené poklady mají zanedbaný vzhled, je nejvyšší čas zakročit iv zimním období. Jemný sestřih či listy bez prachu dají rostlině nový šarm. Častokrát se stává, že i při správné péči rostliny rychle vytvářejí zelenou hmotu a bují. I takovýmto izbovkám třeba věnovat pozornost a potřebnou péči. Intenzita péče závisí na druhu a stavu rostliny, kterou se chystáte stříhat či čistit.

stálezelené rostliny

Ačkoli fíkovník lesklý (Ficus benjamina) je na pěstování nenáročná rostlina, z času na čas si zaslouží vylepšení vzhledu. Týká se to zejména zanedbaných a starších jedinců. Rostlinu nejdříve očistěte od suchých, nemocné či nevhodně zbarvených listů. Vyholené a suché větve seřízněte až k nejbližšímu živému výhonku. Když je fíkovník velký a rozrostlými, zkraťte mu vrchní část výhonků o deset až patnáct centimetrů. Pokud se rozhodnete pro radikální změnu vzhledu (výchovný řez), odstranit můžete nejen suché, poškozené či nezdravé části rostliny, ale i zdravé a zelené, podle požadovaného tvaru. Doporučujeme ho dělat pouze zkušenějším zahrádkářům, kteří se nebojí experimentovat se svými rostlinami. V takovém případě dosáhnete zcela nový tvar rostliny. Nejčastěji jde o vytvoření kmínku a korunky, která později vyžaduje pravidelný řez. Při řezu dávejte pozor a použijte rukavice. Vytékající latex totiž zanechává nepěkné fleky na oblečení a může způsobit i podráždění pokožky.

Fíkovník lesklý ‚Reginald‘ (Ficus benjamina) se stane jedinečnou dominantou vašeho bytu. Při správné péči.
Takto upravíte i: kroton strakatý (Codiaeum pictum), tlustice vejčitý (Crassula ovata), šeflery stromovitých (Schefflera arboricola) a jiné.

Zkrácení juky (Yucca) a Dracena (Dracaena) je jednoduchý úkol. Jejich zdřevnatělé kmeny jsou časem příliš dlouhé a neforemné. Pilkou nebo zahradnickými nůžkami seřízněte vrchní část i se zelenými listy. Kmen po několika týdnech vyžene nové boční výhonky s listy. Odřezek můžete dát zakořenit a tím získáte novou izbovku. Jestliže boční výhonky budou nepřiměřeně růst, opět jejich seřízněte a celý proces opakujte.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek