27 C
Brno
Úterý, 23 července, 2024
DomůRady a NávodyPlatnost dálniční známky si ověříte online

Platnost dálniční známky si ověříte online

Date:

Nenechte si ujít

E-learning zaměstnanců s learning management systémem EDUNIO vám značně ušetří práci

Neustálé vzdělávání zaměstnanců je základem prosperující firmy. Čím více...

Umělé vánoční stromky, nebo raději živé?

Umělé vánoční stromky se staly populární volbou pro mnoho...

Využijte neodolatelnou nabídku na smartphone vivo V40 SE

Elegantní smartphone přináší kombinaci excelentní řemeslné práce a cenové...

Kam pro dálniční známku?

Zřejmě každý motorista ví, že na české dálnice je...

Který kancelářský balíček Office se vyplatí nejvíc?

Aby nám počítač běžel podle našich představ, musíme si...
- Komerční sdělení -časopis

Jezdíte na dálnici bez dálniční známky? Tak s tím hned přestaňte. Na místě vám hrozí pokuta ve výši pěti tisíc korun, která se ve správním řízení může vyšplhat na čtyřnásobek. Dálniční známky navíc nekontrolují policejní hlídky, ale speciální kamery.

Dálnice jsou u nás zpoplatněné už čtvrt století. Nejprve se dálniční známky lepily na čelní skla, což se často ukazovalo jako problematické při jejich odlepování. Odstraňování dálničních známek motoristy často dohánělo k šílenství. Držely jako přilepené vteřinovým lepidlem. Problematická také byla doba jejich platnosti, a to od počátku do konce roku. Když si někdo koupil nové vozidlo v polovině roku, mnohdy mu nezbylo nic jiného, než roční známku používat jen půl roku.

Papírové nahradily elektronické

Tyto problémy skončily posledním lednem roku 2021 s příchodem dálničních známek elektronických. Ty si jednoduše a v pohodlí domova pořídíte na vybraných portálech (například czdalnice.cz/cs). V nabídce je dálniční známka Česko desetidenní za 310 Kč, měsíční za 440 Kč a roční za 1500 Kč. Na tom samém portále si rovněž můžete ověřit platnost dálniční známky.

Změny dálničních známek

Dálniční známka 2024 ale před sebou má velké změny. Počínaje prvním březnem tohoto roku dojde k navýšení ceny jednoroční dálniční známky z 1500 Kč na 2300 Kč. Naopak dojde ke snížení cen známek desetidenních a měsíčních. Desetidenní bude zlevněná o 40 Kč na 370 Kč a měsíční o 10 Kč na 430 Kč. Nově motoristům přibyde možnost koupit si za 200 Kč dálniční známku jednodenní. Spousta řidičů má samozřejmě nákup roční dálniční známky za stávajících 1500 Kč.

Nákup nenechávejte na poslední chvíli

Ten by ale neměli nechávat na poslední chvíli, protože se může stát, že koncem února, kdy jejich platnost skončí, budou portály prodávající dálniční známky přetížené. Dobrou zprávou je, že i teď si můžete koupit známku s odloženou platností. Pokud si tedy teď pořídíte známku, která vám začne platit třeba prvního dubna, stále za ni zaplatíte stávající cenu 1500 Kč.     

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek