9.5 C
Brno
Úterý, 23 dubna, 2024
DomůRady a NávodyJak začít s podnikáním - tipy a triky

Jak začít s podnikáním – tipy a triky

Date:

Nenechte si ujít

Jak vybrat sekačku na trávu?

Sekačka na trávu je nezbytným nástrojem pro udržení krásné...

Výroba plastů – od granulátu k finálním produktům

Výroba plastů je komplexní proces, který zahrnuje několik kroků....

Zlato zachraňuje úspory před inflací

Hledáte spolehlivého a levného dodavatele zlata? Nejlevnějšího prodejce zlata...

Finské sauny: Klenoty relaxace a zdraví

Finské sauny představují základní kámen finské kultury a tradice....

Learning management systém EDUNIO je efektivní cestou ke vzdělávání zaměstnanců

Vzdělaný zaměstnanec je zdaleka největším přínosem pro každou firmu....
- Komerční sdělení -časopis

Začít podnikat není v současné době nic těžkého, stačí se rozhodnout o oboru, zajít na živnostenský úřad a z člověka je podnikatel. Podnikat dnes může opravdu každý. Jenže jak vytvořit byznys, který bude opravdu prosperovat? 

Založení podniku vyžaduje čas, úsilí a odhodlání. Nelze tedy čekat, že se zázraky stanou přes noc a bez úsilí. Je vhodné vyhledat rady mentorů, obchodních konzultantů a dalších úspěšných podnikatelů, kteří pomohou projít celým procesem. Díky správnému plánování a tvrdé práci lze svůj podnikatelský nápad proměnit v úspěšný podnik.

Podnikatelský záměr

Na úplný začátek je důležité si určit svůj podnikatelský záměr. Je nutné mít jasnou představu o tom, čeho se bude podnikání týkat. Může se jednat o výrobek nebo službu, o které je člověk přesvědčen, že má prodejní potenciál. 

Zároveň je důležité prozkoumat cílový trh a konkurenci pro pochopení poptávky po daném výrobku nebo službě. To také pomůže určit ceny, marketingové strategie a potenciální zákazníky.

Podnikatelská struktura

Dalším krokem je zvolení té správné podnikatelské struktury. Existují různé typy podnikatelských struktur a je důležité si vybrat takovou, která nejlépe vyhovuje daným podnikatelským potřebám. 

Mezi základní podnikatelské struktury patří: 

  • hlavní živnostenské podnikání
  • vedlejší živnostenské podnikání
  • partnerství
  • obchodní společnost
  • akciová společnost
  • spolek
  • společnost s ručením omezeným

Dále je dobré si vytvořit podnikatelský plán, který popisuje konkrétní cíle, finanční prognózy, marketingové strategie a provozní procesy. Pomůže udržet si pořádek a soustředit se na své podnikatelské cíle.

Registrace podnikání

Registrace podnikání je velmi důležitá, aby bylo možné byznys provádět legální cestou. Nejdůležitější je získání živnostenského listu, který se vydává na základě osvědčení o schopnostech v daném oboru (výuční list, certifikát apod.). Na některé činnosti certifikát ani není potřeba. 

Na základě živnostenského listu je poté vydáno daňové identifikační číslo neboli IČO

Je důležité zjistit, co u které činnosti je k otevření podnikání potřeba, a tím se řídit, protože to může být u každého druhu podnikání jiné

Pokud bude člověk např. zakládat společnost s ručením omezeným, bude potřebovat do čela dosadit tzv. jednatele společnosti, který má za vše zodpovědnost. 

Oproti tomu při založení např. spolku není potřeba jednatel společnosti, nýbrž předseda, pokladník a místopředseda

Financování podnikání

Založení podniku vyžaduje počáteční investici kapitálu. Lze se rozhodnout financovat podnikání prostřednictvím osobních úspor, půjček nebo investorů. Je důležité mít připravený solidní finanční plán, který zajistí úspěšný start podnikání.

Důležité je také myslet na daňovou evidenci, protože každý rok je nutné odevzdat daňové přiznání. 

Příkladem daňové evidence je způsob vedení účetnicví, ať už je to jednoduché zapisování příjmů a výdajů, nebo komplikovanější zápis včetně majetku a dalších závazků, např. v excelu. 

Spoustu příkladů, jak vést daňovou evidenci, je k dispozici na internetu, slouží však hlavně ke stanovení základu daně fyzických osob

Pro vedení správné daňové evidence může pomoci zavedení tzv. peněžního deníku, který lze mít stále u sebe a zapisovat do něj potřebné informace. 

Peněžní deník slouží primárně k zápisu příjmů a výdajů v určitém časovém období a koupit ho lze i v papírové podobě v papírnictví. 

Budování vlastní značky 

Značka a marketing jsou nezbytné pro vytvoření povědomí a přilákání zákazníků. Je potřeba vytvořit silnou identitu značky a marketingový plán, který bude zahrnovat reklamu, sociální média a strategie navazování kontaktů.

Ze začátku je určitě důležité založit si také webové stránky, na které lze umístit ty nejzákladnější informace. Dále je důležité si rozmyslet, jak se bude byznys jmenovat, a podle toho hledat volnou doménu. Volné domény není těžké na internetu najít a některé jsou dokonce zdarma. 

Pokud podnikání vyžaduje fyzické umístění, bude nutné najít vhodné prostory a vyjednat nájemní nebo kupní smlouvu. Dále bude potřeba investovat do vybavení a zásob pro provozování podniku.

Závěrem

Založení podniku může být ze začátku těžké, nicméně je důležité zůstat organizovaný a soustředěný, zjistit si veškeré informace a oběhat úřady. 

Pouze v něčem vynikat dnes bohužel nestačí. Je nezbytné sledovat své finance, pokrok a podle potřeby upravit strategie tak, aby se zajistil úspěch v podnikání.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek